- wiek,
- płeć żeńska,
- uwarunkowania genetyczne,
- stosowanie leków antykoncepcyjnych,
- zaburzenia hormonalne,
- nawykowe zaparcia,
- praca stojąca,
- niezdrowy tryb życia (brak sportu i złe odżywianie),
- ciąża
- inne
Jeśli predysponujemy do powstawania żylaków, nasze zastawki żylne nie pracują prawidłowo i krew zaczyna się cofać. Wzrasta ciśnienie krwi, która z coraz większą siłą naciska na ściany żył. Rozszerzają się one wtedy i nie wracają już do swego kształtu pierwotnego. Z czasem skóra nad nimi staje się napięta, cienka i błyszcząca. Nabrzmiały, wypełniony niedotlenioną krwią żylak widoczny jest pod skórą jako niebieska, czasem kręta linia. Żylaki kończyn dolnych często objawiają się uczuciem ciężkich nóg z pajączkami wokół spuchniętych kostek, swędzeniem skóry nóg i skurczem łydek.
Flebologia, to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami układu żylnego. Dlaczego warto udać się do flebologa? Pomoże on uchronić Cię przed rozwojem poważnych chorób, takich jak zapalenie żył, czy zakrzepica.
W diagnostyce zalecane jest badanie USG metodą Dopplera, umożliwiające mierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Daje to informacje o ich przekroju, wydolności i szybkości przepływu. Jest ono bezbolesne i nieinwazyjne. Nasz wykwalifikowany chirurg naczyniowy dr Dawid OJO, pracujący na nowoczesnym sprzęcie, jest w stanie bardzo precyzyjnie wykryć miejsce uszkodzenia zastawek żylnych i dobrać odpowiednie leczenie.
Ze strony pacjenta nie jest potrzebne specjalne przygotowanie do badania. W dniu badania należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Jedynie w przypadku badania aorty brzusznej i tętnic biodrowych pacjent nie może jeść 3-4 godziny przed badaniem.
W zależności od wyniku badania, stosuje się odpowiednie leczenie. Jeśli należy wdrożyć leczenie zachowawcze, warto udać się do osteopaty, który stosując kompresoterapię, drenaż limfatyczny, terapię wisceralną czy inne metody terapeutyczne dostosowane do pacjenta, spowoduje znaczącą poprawę jakości życia pacjentów z niewydolnością żylną.
Pamiętajcie, że ćwiczenia, szczególnie te angażujące kończyny dolne, powodują kurczenie i rozkurczanie mięśni, co aktywuje pompę mięśniową, ułatwiającą odpływ krwi do serca. Zatem regularne ćwiczenia, nawet przy siedzącym trybie życia, pozwalają zapobiec lub znacznie opóźnić rozwój choroby żylnej.