Praca przy komputerze bez bólów kręgosłupa? Czy osteopata może Ci w tym pomóc?

Wykonywanie pracy wymagającej długotrwałego siedzenia w jednej pozycji wpływa niekorzystnie na stan zdrowia. Ostatnie miesiące pracy zdalnej pokazują jak wiele osób cierpi z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Niestety nie dotyczy to tylko dorosłych. Zauważa się pogorszenie stanu zdrowia wśród coraz młodszych osób, ponieważ po zajęciach szkolnych młodzież często wybiera odpoczynek bierny, zamiast aktywności fizyczne. 

Czy problem dotyczy też ciebie?

Zadaj sobie zatem kilka pytań: 

 • Czy odczuwasz ból kręgosłupa siedząc przy komputerze lub po całym dniu pracy?
 • Czy po dłuższym siedzeniu, ciężko Ci wstać ze względu na ból stawów kolanowych?
 • Czy po stresującej pracy przy komputerze odczuwasz często ból głowy ?
 • Czy masz spięte mięśnie karku, drętwieją Ci ręce?
 • Czy pomimo bólu, kontynuujesz pracę?
 • Czy masz wrażenie, że Twoje krzesło jest niedostosowane do Twoich potrzeb a komputer stoi na biurku po skosie?

Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na chociaż jedno pytanie, powinieneś się zastanowić nad tym, czy nadal chcesz żyć w bólu, czy może chcesz zmienić coś w swoim życiu i poprawić jego komfort. 

Podczas pracy biurowej mamy do czynienia z wysiłkiem statycznym. Jest on przyczyną wzmożonego napięcia mięśni, co z czasem  powoduje ich przykurcz. Naczynia krwionośne w okolicy mięśni zostają uciśnięte, co z kolei zmniejsza dotlenienie i odżywienie mięśni i narządów. Zamiast łykać kolejne leki przeciwbólowe, przede wszystkim należy zastosować leczenie zachowawcze, do którego zalicza się fizjoterapię i osteopatię.

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa na skutek długotrwałej pozycji siedzącej?  

Szesnastowieczny lekarz królów Polski, Wojciech Oczko, uważał, że ,,Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu.” Zdecydowanie najważniejsze wydają się być przerwy w siedzeniu. Staraj się jak najczęściej wstawać i chodzić. Pamiętaj o ergonomii stanowiska pracy. Odpowiednio się nawadniaj. Jeśli nie ma takiej możliwości, wykonuj proste ćwiczenia, które możesz wykonać nawet w pozycji siedzącej.

Przykładowe ćwiczenia:

ROZCIĄGANIE MIĘŚNI DŹWIGACZY ŁOPATEK

ROZCIĄGANIE MIĘŚNI SZYI

ROZCIĄGANIE PRZEDNIEJ STRONY KLATKI PIERSIOWEJ

ROZCIĄGANIE POWIĘZI SZYJNEJ I MIĘŚNI SZYI

Skutki długotrwałego siedzenia:

 • Powoduje zgarbioną pozycję, dającą ucisk na trzewia, co w efekcie przekłada się na problemy z wypróżnianiem, zaparcia, wzdęcia oraz problemy z trawieniem pokarmu. Przykrą dolegliwością z tym związaną są niekiedy hemoroidy.
 • Pozycja przy komputerze sprzyja przyjmowaniu nieprawidłowej pozycji. Ból i napięcie mięśni karku, zaburza często ruchomość kręgosłupa szyjnego.
 • Długotrwałe przyjmowanie nieskorygowanej pozycji siedzącej, może powodować wzmożone napięcie i przykurcze mięśni klatki piersiowej i szyi. Dochodzi do zaburzenia ruchomości stawów kręgosłupa piersiowego i żeber oraz przepony. Co się z tym wiąże, zmniejsza się pojemność oddechowa płuc i pogarsza wydolność organizmu. Trudniej się oddycha, szybciej się męczysz. Nauka ćwiczeń oddechowych przez naszych terapeutów wpłynie pozytywnie na zmniejszenie stresu wywołanego długotrwałym przebywaniem w zamkniętym pomieszczeniu.
 • Brak ruchu, duża masa ciała, nieprawidłowo dobrane krzesło, czy zbyt nisko ustawiony komputer na biurku, będą zaburzały krzywizny kręgosłupa. Pozycja statyczna będzie zmniejszała odżywienie krążków międzykręgowych, doprowadzając do ich dehydratacji, czyli odwodnienia. Z czasem pojawić się może dyskopatia, która drażniąc nerw rdzeniowy przyczyni się do silnych dolegliwości bólowych kręgosłupa i kończyn.

W jaki sposób może pomóc osteopata?

 • Osteopata poprzez techniki manualne może zwiększyć ruchomość stawów kręgosłupa piersiowego oraz rozluźnić mięśnie przedniej części tułowia. Pracując technikami drenażowymi w obszarze klatki piersiowej i żeber, może zwiększyć przepływ krwi w mięśniach oddechowych, a co za tym idzie zwiększyć ich odżywienie.
 • Osteopata rozluźniając mięśnie i powięź, mobilizując stawy kręgosłupa i pracując technikami na układzie autonomicznym może zmniejszyć napięcie mięśni i zwiększyć ruchomość kręgosłupa szyjnego.
 • Osteopata wykorzystując m.in. techniki wisceralne, może złagodzić problemy trawienne i pomóc zmniejszyć napięcie w obrębie brzucha.
 • Nauczy odpowiednich ćwiczeń, 
 • Przekaże sugestie związane ze zmianą sposobu żywienia, co może w znaczący sposób opóźnić procesy zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego i zmniejszyć ból pacjenta pracującego w pozycji siedzącej.
 • Osteopata m.in. poprzez terapię czaszkowo-krzyżową może w znaczący sposób pomóc uwolnić stres związany z pracą biurową. Stres ten może powodować ból głowy, migreny, zaburzenia psychosomatyczne.

Nasi terapeuci, po wnikliwym badaniu, zastosują odpowiednie leczenie i pomogą w doborze odpowiednich ćwiczeń. Podsumowując, pamiętajcie, że pracując w pozycji siedzącej, najważniejsza jest profilaktyka dolegliwości bólowych kręgosłupa. Regularna aktywność fizyczna, redukcja masy ciała, zbilansowana dieta, dobry sen i zmniejszenie stresu wpłyną pozytywnie na Twoje zdrowie.

Inne artykuły

Gojenie blizny po porodzie

Jak zwiększyć komfort gojenia i estetykę blizny Blizna po cięciu cesarskim, bądź pęknięciu/nacięciu krocza podczas porodu naturalnego to temat, który dotyczy wielu kobiet, które przeszły

Czytaj dalej ➔
Gojenie blizny po porodzie

Jak zwiększyć komfort gojenia i estetykę blizny Blizna po cięciu cesarskim, bądź pęknięciu/nacięciu krocza podczas porodu naturalnego to temat, który dotyczy wielu kobiet, które przeszły

Czytaj dalej ➔
Gojenie blizny po porodzie

Jak zwiększyć komfort gojenia i estetykę blizny Blizna po cięciu cesarskim, bądź pęknięciu/nacięciu krocza podczas porodu naturalnego to temat, który dotyczy wielu kobiet, które przeszły

Czytaj dalej ➔