Smoczek dla Noworodka: Fakty I Mity

stosowanie smoczka u noworodka

Smoczek dla noworodka jest tematem, który budzi wiele kontrowersji i mitów. Wiele stron internetowych oraz wielu specjalistów odradza stosowania ich u noworodków. W dzisiejszym wpisie chcemy rzetelnie spojrzeć na fakty i mity związane z korzystana ze smoczków u noworodków. Naszym celem jest nie tylko edukacja, ale przede wszystkim chcemy budować świadomość rodziców na temat wpływu smoczka na rozwój dziecka.

Fakty i Mity na temat smoczka:

 1. „Smoczek powoduje problemy z karmieniem piersią”MIT
  Przegląd badań opublikowany w European Journal of Pediatrics stwierdza, że korzystanie ze smoczka nie jest związane z trudnościami w karmieniu piersią u dzieci, które prawidłowo ssą pierś. W rzeczywistości, umiarkowane stosowanie smoczka może być zgodne z karmieniem piersią. Dodatkowo wcześniaki stosujące smoczki mają krótszy czas hospitalizacji i łatwiej przechodzą na karmienie butelką.
 2. „Smoczki, a zmniejszenie ryzyka śmierci łóżeczkowej”FAKT
  Korzystanie ze smoczka może być związane ze znacznym zmniejszeniem ryzyka zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) o ponad 60%.
 3. „Używanie smoczka powoduje problemy ortodontyczne”FAKT
  Istnieją umiarkowane dowody na to, że długotrwałe stosowanie smoczka jest powiązane z wystąpieniem zgryzu otwartego przedniego i krzyżowego tylnego. Smoczki funkcjonalne/ortodontyczne zmniejszają częstość występowania zgryzu otwartego w porównaniu do smoczków konwencjonalnych. Niekorzystne skutki dla zębów mogą wystąpić po 24 miesiącach stosowania smoczka, w rzeczywistości najwięcej problemów występuje po 48 miesiącach stosowania.
 4. „Obniża poziom kortyzolu”FAKT
  Badanie opublikowane w czasopiśmie Current Pediatric Reviews wykazało, że dzieci używające smoczków miały niższy poziom kortyzolu. Niższy poziom tego hormonu stresu może prowadzić do lepszej jakości snu, a przez to lepszego samopoczucia i prawidłowego rozwoju.

Unikalne Spojrzenie: „Indywidualne Potrzeby Maluszka”

Zamiast stosować jednoznaczne zasady dotyczące smoczków, warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby dziecka. Każde niemowlę jest inne, dlatego też specjaliści z zakresu położnictwa, neurologopedii, fizjoterapii oraz osteopatii, bez wątpienia mogą pomóc w zrozumieniu sygnałów, które płyną od maluszka i w dostosowaniu użycia smoczka dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego pociechy.

Podsumowanie:

Rodzice powinni indywidualnie decydować o wprowadzeniu smoczka do życia ich noworodka, jednak ta decyzja powinna opierać się na rzetelnej wiedzy i zrozumieniu potrzeb dziecka. Poprzez ten artykuł chcemy poszerzyć wiedzę, a także wesprzeć rodziców w podejmowaniu świadomych wyborów, dostosowanych do unikalnych cech ich maluszka.

Bibliografia:

 1. Badania na temat wpływu smoczka na karmienie piersią
 2. Zmniejszenie ryzyka śmierci łóżeczkowej a korzystanie ze smoczka + badanie nr 2.
 3. Długotrwałe stosowanie smoczka a problemy ortodontyczne
 4. Wpływ smoczka na poziom kortyzolu

back2health.pl | 506 190 577

Masz pytania, na które może odpowiedzieć osteopata lub fizjoterapia dla dzieci? Skontaktuj się z nami.

Inne artykuły