Spłaszczona główka (Plagiocefalia) u niemowlaka

plagiocefalia

Czym jest plagiocefalia, poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia

Plagiocefalia, czyli asymetryczne spłaszczenie główki niemowlęcia, to problem, który może budzić niepokój u rodziców. W większości przypadków, plagiocefalia jest odwracalna i można ją skutecznie leczyć, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana. Najlepsze rokowania są wtedy, gdy terapia zostanie wdrożona przed 6 miesiącem życia dziecka. W tym artykule dowiesz się, czym jest plagiocefalia, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jakie metody leczenia są dostępne.

Czym jest Plagiocefalia?

Plagiocefalia to deformacja czaszki, która polega na asymetrycznym spłaszczeniu jednej strony główki niemowlęcia. Najczęściej spłaszczenie dotyczy tylnej części główki, choć może obejmować także boki i przednią część czaszki. Wyróżnia się plagiocefalię ułożeniową oraz plagiocefalię wynikającą z przedwczesnego zarośnięcia szwów czaszkowych, co jest znacznie rzadsze.

Źródło ryciny: ANDREW PETERSON KELLY WOOD „PEDIATRICS EXAMINATION AND BOARD REVIEW” 2017 by McGraw-Hill Education

Przyczyny Plagiocefalii

Asymetria główki u dzieci może mieć różne przyczyny:

1. Ułożenie do snu: Najczęstszą przyczyną jest układanie dziecka do snu zawsze w pozycji na plecach, co powoduje nacisk na jedną stronę głowy.

2. Wrodzone wady postawy: Kręcz szyi lub ograniczenia ruchu głowy, przyczyniają się do asymetrii i powstawania wypłaszczeń.2

3. Ciąża mnoga: W przypadku ciąż mnogich, ograniczona przestrzeń w macicy może powodować deformacje czaszki.

4. Wcześniactwo: Wcześniaki mają miękkie kości czaszki, co sprzyja deformacjom.

Objawy Plagiocefalii

Plagiocefalia objawia się głównie spłaszczeniem jednej strony główki, ale może również towarzyszyć jej asymetria twarzy, takie jak:

• Niesymetryczne ułożenie uszu

• Spłaszczenie czoła po jednej stronie

• Asymetria oczu i policzków

Jak Leczyć Plagiocefalię?

1. Zmiana Pozycji: Najważniejszym krokiem jest zmiana pozycji dziecka podczas snu. Warto zadbać o częstsze układanie dziecka na brzuchu, co nie tylko odciąża tył głowy, ale także wspomaga rozwój mięśni karku i pleców.

2. Ćwiczenia Fizjoterapeutyczne: Regularne ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty mogą pomóc w korygowaniu kręczu szyi i wzmacnianiu mięśni odpowiedzialnych za ruchy głowy.

3. Korekcja za pomocą Poduszek: Specjalne poduszki korekcyjne mogą pomóc w odciążeniu spłaszczonej części główki, zapewniając równomierny nacisk podczas snu.

4. Kaski Korekcyjne: W niektórych przypadkach stosuje się specjalistyczne kaski korekcyjne, które pomagają w modelowaniu kształtu czaszki.

5. Terapia Osteopatyczna: Osteopatia może być skuteczną metodą leczenia plagiocefalii. Osteopata dzięki odpowiednio dobranym technikom manipulacji, potrafi modelować czaszkę, wpływać na poprawę ruchomości kręgosłupa, niwelowanie napięć i poprawę ruchomości szwów co w efekcie umożliwia poprawę kształtu czaszki.

Efekty terapii: po lewej stronie przed , po prawej po zakończonym procesie leczenia.

Źródło: zdjęcia wykorzystane za zgodą autora Valerio Ramieri: Chiara, Anna & Rosa, Enrica & Ramieri, Valerio & Vellone, Valentino & Cascone, Piero. (2019). Treatment of Deformational Plagiocephaly With Physiotherapy. Journal of Craniofacial Surgery.

Podsumowanie

Plagiocefalia to zaburzenie, które można skutecznie leczyć, zwłaszcza jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowane. Ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na pozycję snu dziecka i regularnie kontrolowali kształt jego główki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z pediatrą lub osteopatą/fizjoterapeutą, którzy pomogą w doborze odpowiednich metod leczenia.

Pamiętaj, że szybka reakcja i odpowiednie działania mogą znacząco poprawić kształt główki dziecka i zapobiec dalszym problemom zdrowotnym.

W naszej klinice za terapię dzieci z asymetriami główki odpowiadają: Michał Bartoszewicz, Justyna Brewczak, Krzysztof Krzystyniak, Ewa Mikowska.

Chcesz być na bieżąco z tym, co u nas słychać? Zapraszamy na nasze social media: FACEBOOKTIKTOKINSTAGRAM

Bibliografia:

  1. Andrew Peterson, Kelly Wood „PEDIATRICS EXAMINATION AND BOARD REVIEW” 2017 by McGraw-Hill Education
    ↩︎
  2. Ellwood J, Draper-Rodi J, Carnes D. The effectiveness and safety of conservative interventions for positional plagiocephaly and congenital muscular torticollis: a synthesis of systematic reviews and guidance. Chiropr Man Therap. 2020 Jun 11;28(1):31. doi: 10.1186/s12998-020-00321-w. PMID: 32522230; PMCID: PMC7288527. ↩︎

Inne artykuły