
Rehabilitacja/Fizjoterapia Sportowa
Rehabilitacja sportowa to proces leczenia i terapii dysfunkcji narządu ruchu u osób uprawiających aktywność fizyczną zarówno amatorsko jak i zawodowo. Jej celem jest:
- poprawianie wyników sportowych dzięki właściwemu treningowi,
- przyspieszanie odnowy biologicznej organizmu wystawianego na duże obciążenia,
- leczenie problemów zdrowotnych i likwidowanie objawów chorobowych,
- przywracanie stanu zdrowia sprzed choroby, urazu lub kontuzji,
- przygotowywanie organizmu do stopniowego zwiększania aktywności fizycznej,
- umożliwianie bezpiecznego powrotu do uprawiania sportu po operacji, wypadku lub urazie,
- zapobieganie przyszłym chorobom, urazom oraz kontuzjom.
Ważną cechą fizjoterapii sportowej jest stosunkowo wysoka intensywność i szybkie tempo pracy. Sportowiec z rehabilitantem pracują w taki sposób, by uzyskać pożądany efekt (np. pełny powrót do sportu oraz udziału w zawodach) w jak najkrótszym czasie.
ETAPY FIZJOTERAPII SPORTOWEJ
Zaleca się aby program rehabilitacji sportowca podzielić na cztery etapy, w zależności od poziomu funkcjonalnego zawodnika.
Etap I
Od urazu do momentu, w którym zawodnik uzyska pełny i bezbolesny zakres ruchu.
Etap II
Następny okres to tzw przedstartowy, w którym zawodnik swobodnie wykonuje wszystkie czynności dnia codziennego oraz rozpoczyna realizację niektórych aktywności typowych dla uprawianej dyscypliny sportowej. W tym okresie wykonuje się także ćwiczenia mające na celu podtrzymanie ogólnej sprawności organizmu, przy czym w ich trakcie nie obciąża się uszkodzonej okolicy.
Etap III
W trzecim zaawansowanym etapie rehabilitacji rozpoczyna się realizację aktywności funkcjonalnych typowych dla danej dyscypliny.
Etap IV
Końcowy etap jest okresem powrotu do sportu. W tym okresie sportowiec rozpoczyna realizację pełnych programów treningowych i bierze udział w zawodach.