
Osteopatia i terapia manualna
Dział medycyny manualnej stworzony przez amerykańskiego lekarza A.T.Stilla opiera się na założeniach, iż wszystkie tkanki stanowią sieć oddziaływujących na siebie połączeń.
Nie należy wyodrębniać i leczyć tylko wybranych układów, tak jak robi to medycyna konwencjonalna, gdyż proces leczenia nie będzie wtedy kompletny. Uszkodzenie w jednej części ciała może dawać dolegliwości w zupełnie innej, pozornie nie powiązanej.
Osteopatia jest metodą bezinwazyjną. Do diagnozowania i leczenia używa się wyłącznie dotyku oraz różnorodnych testów wykonywanych przez terapeutę w celu odnalezienia pierwotnej przyczyny dolegliwości.
Osteopatia ma wpływ na wszystkie układy ciała m.in. kostno-stawowy, krwionośny, neurologiczny, oddechowy czy limfatyczny. Niweluje dolegliwości bólowe, drętwienia, mrowienia, przywraca prawidłowe ustawienie i ruchomość stawów oraz reguluje pracę narządów wewnętrznych.
Osteopatia jest skuteczną metodą, odpowiednią dla osób, które nie chcą poddawać się leczeniu chirurgicznemu, farmakologicznemu ale także dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie wielowymiarowo.
Terapia manualna to uznana metoda fizjoterapii, przywraca równowagę mięśniową, zwiększa zakresy ruchu i niweluje ból. Polega na wykrywaniu i leczeniu zaburzeń w obrębie stawów, więzadeł, mięśni oraz wzorców postawy, wzorców ruchowych i oddechowych.
Przygotowanie do wizyty
fizjoterapeutycznej/osteopatycznej
Na wizytę należy umówić się telefonicznie. Po wejściu do gabinetu przeprowadzana zostaje rozmowa dotycząca dolegliwości, okoliczności ich powstania, sytuacji nasilających i łagodzących objawy, urazów, operacji, wcześniej przebytych chorób, charakteru pracy itp.
Następnie przeprowadzone zostanie badanie przedmiotowe – palpacyjne. Zbadamy ogólną postawę ciała, ruchomość kręgosłupa oraz innych stawów, napięcie mięśniowe i powięziowe oraz przeprowadzimy neurologiczne i ortopedyczne testy kliniczne. Na tym etapie niezbędne będzie rozebranie się do bielizny.
Na jej podstawie przeprowadzana będzie terapia. Terapeuta dostosowuje odpowiednie techniki leczenia w zależności od dysfunkcji (techniki tkanek miękkich, mobilizacje, krótkodźwigniowe manipulacje stawów).
Po zakończonej terapii przedstawiane są zalecenia postępowania (w tym żywieniowe) oraz ewentualne ćwiczenia.
Ilość wizyt zależna jest od wielkości problemu. Często terapia kończy się po trzech wizytach, gdyż leczenie osteopatyczne ukierunkowane na pierwotną dysfunkcję przynosi szybkie rezultaty.
Czas trwania wizyty uzależniony jest od potrzeb i nie przekracza 45 min - prosimy o punktualność, a w przypadku braku możliwości przybycia na wizytę - o informację telefoniczną (ktoś inny może czekać na wizytę).
Zapraszamy na konsultację do kliniki Osteopatii Back2health
CO LECZYMY

KRĘGOSŁUP:
dyskopatia ● rwa kulszowa ● kręgozmyk ● zespół przeciążeniowo-bólowy ● ból kręgosłupa u kobiet w ciąży ● choroba zwyrodnieniowa ● choroby reumatoidalne ● mrowienia i drętwienia kończyn

GŁOWA:
bóle głowy ● zawroty głowy ● szumy uszne ● mrowienia i drętwienia twarzy ● zapalenia zatok ● dysfunkcje stawów skroniowo-żuchowywch

BIODRO:
ból biodra ● ból pachwiny ● ból pośladków ● endoproteza

KOLANO:
choroba zwyrodnieniowa ● endoproteza ● przyparcie rzepki ● uszkodzenia więzadłowe ● uszkodzenia łękotkowe ● przesunięcie piszczeli

BARK:
uszkodzenie stożka rotatorów ● zamrożony bark ● zespół cieśni podbarkowej ● zapalenie kaletki ● urazy sportowe

ŁOKIEĆ:
urazy sportowe i pooperacyjne ● łokieć tenisisty i golfisty

STOPA:
skręcenia i zwichnięcia ● zerwania i zapalenia ścięgien ● hallux - paluch koślawy ● ostroga piętowa ● zaburzenia krążeniowe ● zaburzenia łuku poprzecznego i podłużnego stopy

BRZUCH:
bóle brzucha ● bolesne miesiączki ● zaburzenie mięśni dna miednicy ● zaparcia ● refluks ● zespół jelita drażliwego

RĘKA:
urazy sportowe i pooperacyjne ● zespół cieśni nadgarstka ● przykurcz dupuytrena