Gojenie blizny po porodzie

Jak zwiększyć komfort gojenia i estetykę blizny

Blizna po cięciu cesarskim, bądź pęknięciu/nacięciu krocza podczas porodu naturalnego to temat, który dotyczy wielu kobiet, które przeszły przez te doświadczenia. Chcemy, aby proces gojenia przebiegał jak najłagodniej, a blizna była jak najmniej widoczna. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się tematowi mobilizacji blizny po obu tych rodzajach porodów, bazując na najnowszych badaniach i wytycznych medycznych.

Dlaczego warto mobilizować blizny? Bez względu czy mówimy o bliźnie w wyniku cięcia cesarskiego czy nacięciu/pęknięciu krocza poprzez mobilizację będziemy:

  1. Zapobiegać zrostom i ograniczeniom ślizgu powięzi – Badania naukowe sugerują, że odpowiednia mobilizacja blizny może pomóc w zapobieganiu nadmiernym zrostom i adhezjom tkanki powięziowej zarówno po cięciu cesarskim, jak i po porodzie naturalnym. Zrosty te wpływają na ruchomość blizny i okolicznych tkanek, przez co mogą przysparzać dyskomfortu np. uczuciu ciągnięcia, a zaniedbana blizna może w przyszłości być przyczyną bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
  2. Poprawa elastyczności skóry – Mobilizacja blizny przyczynia się do poprawy elastyczności skóry wokół niej. Wpływa to na jej wygląd i pozwala uczynić ją mniej widoczną.
  3. Zwiększenie krążenia krwi – Regularna mobilizacja pomaga w poprawie krążenia krwi w obszarze blizny. Odpowiednie dotlenienie, dostarczenie składników odżywczych oraz umożliwienie odpływu substancji zapalnych (drenaż żylno-limfatyczny) wspomaga proces gojenia.
  4. Lepsze samopoczucie – Kobiety, które regularnie pracują nad mobilizacją blizny, donoszą o mniejszym dyskomforcie i lepszym samopoczuciu, niezależnie od rodzaju porodu.

Gojenie blizny po porodzie: Jak rozpocząć mobilizację blizny po cięciu cesarskim lub porodzie naturalnym?

  1. Konsultacja z fizjoterapeutką – Pierwszym i kluczowym krokiem jest konsultacja z doświadczoną fizjoterapeutką specjalizują się w terapii uroginekologicznej. To specjalistka pomoże dostosować plan terapii odpowiedni do twoich indywidualnych potrzeb.
  2. Delikatny masaż blizny – Masaż blizny jest skuteczną metodą mobilizacji zarówno po cięciu cesarskim, jak i po porodzie naturalnym. Delikatne uciskanie, rozciąganie i okrężne ruchy palcami na bliźnie pomagają zmniejszyć jej twardość i zwiększyć elastyczność.
  3. Specjalistyczne ćwiczenia – Fizjoterapeutka może zalecić specjalistyczne ćwiczenia, które pomagają w poprawie ruchomości blizny i powrocie do pełnej sprawności po obu rodzajach porodów. Pamiętaj, aby wykonywać je regularnie i z umiarem.
  4. Cierpliwość i systematyczność – Proces gojenia blizny po obu rodzajach porodów wymaga czasu. Bądź cierpliwa i systematycznie wykonuj zaproponowane ćwiczenia i masaże.

Kiedy zacząć mobilizować bliznę po cięciu cesarskim i po porodzie naturalnym?

  1. Blizna po cesarskim cięciu – Mobilizację blizny po cesarskim cięciu powinno się rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej około 4-5 tygodni po operacji. Należy jednak pamiętać, aby bezpośrednio po cesarskim cięciu nie wykonywać nagłych ruchów i nie dźwigać ciężkich przedmiotów.
  2. Blizna po porodzie naturalnym – Mobilizację blizny na kroczu zaczyna się nieco później około 6 tygodnia po nacięciu/pęknięciu. Zaleca się w pierwszej kolejności konsultację z fizjoterapeutką uroginekologiczną, która oceni stan blizny oraz pokaże jak prawidłowo z nią pracować.

Gojenie blizny po porodzie: podsumowanie

Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim i porodzie naturalnym ma wiele korzyści. Konsultacja z fizjoterapeutą jest kluczowa, aby dostosować plan terapii do swoich indywidualnych potrzeb. Pracując nad mobilizacją blizny dbasz zarówno o swoje zdrowie, jak i o lepszy komfort życia po obu rodzajach porodów. Dzięki odpowiedniemu podejściu można zminimalizować dyskomfort związany z blizną i przyspieszyć jej estetyczne gojenie. Niezależnie od rodzaju porodu twoja blizna zasługuje na odpowiednią opiekę. Na konsultację możesz umówić się tutaj.

Jeśli nie wiesz, czy w Twoim wypadku fizjoterapia może Tobie pomóc, skontaktuj się z nami.

back2health.pl | 506 190 577

Masz pytania, na które może odpowiedzieć fizjoterapeutka uroginekologiczna? Skontaktuj się z nami.

Inne artykuły